Миколаїв Інформ

Книжковий Арсенал: Буде помітно представлена Польща

 Книжковий Арсенал: Буде помітно представлена Польща
95811 ПЕРЕГЛЯДІВ
 
 
29 травня розпочинається Книжковий Арсенал у Києві. Фокус-тема цьогорічного «Арсеналу»: «Все між нами — переклад». Це і можливість порозуміння між людьми різних досвідів, культур, поглядів. І здатність описати реальність, особливо в такі мінливі й складні часи, як тепер. І, зрештою, власне питання перекладу і неперекладності...

Традиційно на цій важливій події буде помітно представлена Польща. Так, у розмові про літературу як засіб культурної дипломатії братиме участь польська перекладачка української літератури Катажина Котинська, одна з лауреаток премії Drahomán prize. А знаменитий репортажист Paweł Reszka, автор нещодавно перекладеної українською книжки «Столик з видом на Кремль», виступить на дискусії «Репортаж на межі з романом». Презентує на «Книжковому Арсеналі» переклад своєї книжки «Повернення імперії зла» польський історик Profesor Andrzej Nowak.

Маґдалена Геляш, графічна дизайнерка і кураторка представить лекцію про польські фотокниги. Також у програмі – презентація книги Марії Марцішевської «Сухі конфітури способом київським» (за виданнями 1857 і 1859 рр.).

Хочемо розповісти вам більше про ще одного яскравого учасника польської програми «Книжкового Арсеналу».

Krzysztof Czyzewski — один із визначних діячів сучасної польської культури. Це поет, якого можна назвати прихильником вишуканої лапідарної форми (найновіша книжка - «Tykot»), есеїст, режисер, перекладач. Активіст театру, редактор видань. Лауреат численних нагород. Він прославився також як людина, котра працює в міжнародних і міждисциплінарних проектів, які об’єднують різні сенси і традиції. Сам Чижевський з цієї нагоди любить вживати означення «cполучна тканина».

Цей вираз він уперше почув від Чеслава Мілоша, коли поділився з ним ідеєю створити культурний осередок далеко від мегаполісів. Саме Кшиштоф Чижевський виступив співорганізатором реновації «Двору Мілоша» — маєтку родичів Чеслава Мілоша в селі Красногруда неподалік литовського кордону, де видатний поет часто і багато гостював у дитинстві та юності. Занедбаний у часи ПНР, сьогодні Dwór Miłosza w Krasnogrudzie - Międzynarodowe Centrum Dialogu став місцем культурних подій, зустрічей, майстер-класів.

А неподалік Красногруди, в місті Сейни, в 1991 році Чижевський виступив одним із засновників осередку Borderland - Pogranicze, Sejny. Це потужна культурна організація, яка на локальному рівні працює з такими важливими питаннями, як історична пам’ять, розвиток місцевої культури в класичному та експериментальному вимірі. В історичних будівлях, де працює «Пограниччя», відбуваються виставки, концерти, читання тощо.

Мета фундації «Пограниччя» та видавництва «Пограниччя», які теж з’явились і працюють під керівництвом Кшиштофа Чижевського — наведення мостів між культурами і народами. Своєрідний пограничний етос як пошук взаємодії та порозуміння навіть там, де історичний досвід є тяжким і несприятливим. Поміж проєктів фундації «Пограниччя» варто відзначити резиденції для діячів культури з різних країн. Із початком повномасштабного російського вторгнення у 2022 році фундація дала тимчасовий прихисток багатьом українським людям культури. Надання резиденцій для українців і українок триває. А у Wydawnictwo "Pogranicze" відтоді виходить друком масштабна серія двомовних поетичних книжок (з українським оригіналом і польським перекладом) під назвою Бібліотека поезії України «Перед лицем війни»

Події з Кшиштофом Чижевським під час Книжкового Арсеналу у Києві. 31 травня, 18-30, Головна сцена — дискусія «Поезія страждань, поетика емпатії». 1 червня 18-00, Головна сцена — дискусія «Неперекладності — ключі до потаємних дверей». 
Теги: Незалежний Медіа Форум, Independent Media Forum
Автор: uacenter.media

© 2020 mykolayiv-inform

Мої відео